Първата ти кола е нещо, което ще помниш цял живот. Някои хора казват, че това е най-важният автомобил, който ще купиш. „Карай, бе!“ подготви кратък списък с фактори, които да имаш предвид, когато закупуваш първото си возило.
Общо състояние
Започвайки с очевидното – общото състояние на автомобила е от изключително значение. Увери се, че си огледал добре колата отвън – боя, гуми, има ли увреждане по броните, сглобките и т.н.
Тъй като това ще е първият ти автомобил, препоръчително е да вземеш със себе си някой, който разбира от автомобили, това може да е родител или приятел. Няма нищо по-лошо от това да закупиш автомобил, за който в последствие да хвърлиш още една торба пари, за да ремонтираш.
Дори да си отишъл да закупиш колата с родител или приятел, не стой пасивно, очаквайки да чуеш дали избраният от теб помощник ще одобри. Вземи активно участие в прегледа на возилото, въпреки че не разбираш кой знае какво – питай. В крайна сметка, ти ще управляваш колата следващите години.
Изминати километри
Натрупаните километри на автомобила са фактор, който може да създаде известни полемики. Въпреки че изглежда очевидно,че по-ниското число е по-добре, някои хора ще кажат (и с право), че колата е създадена, за да се движи и е много по-важно в какво състояние е, а не колко натрупани километри има. Също изключително важен фактор е къде са натрупани километрите. При равни други условия 200 000 километра в Германия, очаквано ще увредят автомобила по-малко, отколкото биха го направило същото изминато разстояние, но на пътищата в Сърбия, Македония или България.
Ако при закупуването на автомобила, за теб е важно колко от парите ще можеш да си върнеш когато, след година-две, решиш да го продадеш, със сигурност трябва да търсиш нещо с по-малко изминати километри.
От друга страна, обаче, ако не мислиш да продаваш колата още преди да си я купил, запомни, че е много възможно да намериш автомобили с много натрупани километри, но в много по-добро състояние други – с много по-малко изминато разстояние.
Размер на автомобила
Понякога размера на автомобила е от факторите, които недоглеждаме, тъй като „много съм си я харесал точно тая кола“. Това, обаче, може да доведе до сериозни проблеми вбъдеще. На първо място, в България, без значение от размера на града, тесните двупосочни улици са често срещано явление. Колкото по-широк е автомобила ти, толкова по-трудно ще ти е да изманеврираш една такава ситуация. Помни също така, че си млад шофьор и навярно си се учил на малък седан – тоест нямаш опит с управлението на такава голяма машина.
Опита се трупа. Но на цената на много нерви. Ако колата ти е не само широка, но и дълга (което е обичайния случай), ще ти бъде значително по-трудно да намираш място за паркиране пред блока, да излизаш от квартала(заради малките улици), да се вмъкваш между другите автомобили в трафика, да изпреварваш, да влизаш и излизаш от паркинга на мола.
С една дума, големия автомобил е по-труден за маневриране.
Да избереш по-малка кола за първа е далеч по-разумно в дългосрочен план, тъй като такъв автомобил ще ти улесни процеса по натрупване на необходимата увереност на пътя. Когато натрупаш повече опит, разбира се, можеш да започнеш да мислиш за по-голям автомобил.
Размер на двигателя
За много от младите шофьори, мощните двигатели и бързите коли са много привлекателни. „Карай, бе!“ силно препоръчва да се въздържате от подобни покупки. На първо място, бързите и мощни автомобили са много по-трудни за управление. Педала на газта, е значитлено по-сензитивен и е сложно да се извършват прецизни движения.
Освен това, ако се върнем отново към колата, на която си се учил в автошколата, тя със сигурност не е била спортна. В общия случай, учебните автомобили са с малък двигател. Да скочиш на мощна спортна кола е като да си се учил да плуваш в басейн и да те хвърлят в средата на Черно море.
На всичко отгоре, колкото по-мощен е автомобила, толкова повече гориво ще консумира. Тоест, разходите ще са по-високи.
Свързана статия: Как да намалим разходите на автомобила си?
Отново ще ти препоръчаме да избереш нещо по-скромно, което да ползваш поне първите няколко години. Когато натрупаш повече опит и житейска зрялост, спокойно можеш да се огледаш за спортния автомобил на мечтите ти.
Като стана въпрос за мечти, време да е поговорим за парите.
Цена
Цената на първия, а и на всеки следващ автомобил е може би най-сложния фактор за обмисляне. Не само защото цената е многопластов елемент от закупуването и притежанието на автомобил, но и защото всички по-горе посочени фактори, в крайна сметка опират до това, колко пари можеш да отделиш за тази покупка.
Много е важно, всеки, който обмисля да закупи автомобил да обърне внимание на следното:
Ако нямаш достатъчно пари, за да закупиш здрав и стабилен автомобил, по-добре не купувай никакъв. Евтината кола, в общия случай означава стара. А това, от своя страна е обвързано с много нерви и ходене по сервизи. Събери пари и си купи автомобил, който няма да те остави на по средата на пътуване или по-лошо – да те убие, чрез неизправност на някоя от системите си.
След като споменахме това, когато обмисляш цената на автомобила, трябва да имаш предвид, че парите, които ще вложиш при покупката са само „първоначалната вноска“ по притежанието на автомобил.
Трябва също така да изчислиш колко (средно) ще ти струва използваното гориво, както и евентуалните ремонти на возилото. Някои от по-старите коли, които можеш да вземеш за много ниска цена са извънредно скъпи при ремонтиране. Други – невъзможни, тъй като частите за тях отдавна не се правят.
От друга страна, трябва да отчиташ и застраховките и данъците на МПС-то ти.
Въпреки че покупката на автомобил е голяма инвестиция, в общия случай, когато дойде време да се разделиш с колата си, по-голямата част от вложените пари няма да си ги върнеш.
Поради тази причина, увери се, че цената, която ще платиш, ще си заслужава, сравнена с това, което ще получиш от автомобила.