- ОПОЗНАЙ АВТОМОБИЛА СИ. Колата, която ще използваш при практическтото обучение, ще използваш и на теста. По време на обучението си отдели време да опознаеш автомобила. Къде се намират различните контролиращи бутони за всичко. От това как да си свалиш стъклата и включиш чистачките, до включването на светлините, мигачите и контролирането на огледалата.
Трябва да знаеш, че всеки педалите на газта, спирачката и съединителя на всеки автомобил, реагират по различен начин на натиск. Тяхната чувствителност е нещо, с което трябва да си добре запознат преди да отидеш на изпит, тъй като сензитивността им на натиск може да бъде разликата между рязкото спиране и неуспешно спиране. - ПРАКТИКА, ПРАКТИКА, ПРАКТИКА. Като всичко друго, да се научиш да управляваш автомобил отнема време и практика зад волана. Има неща, които не можеш да научиш, докато четеш, а само докато караш. Освен това, съветите, които инструктора ти ще ти даде докато те подготвя за изпита, често са неоценими.
- БЪДИ ГОТОВ И СЕ АДАПТИРАЙ КЪМ ВСИЧКО. На пътя се случва всичко. От рязка промяна в атмосфернит условия до линейка, приближаваща се с висока скорост, чак до преследване между полицейска и друга кола. Именно поради тази причина трябва да си винаги нащрек и готов да реагираш спрямо ситуацията.
Единственият начин, по който можеш да бъдеш подготвен при появата на неочаквана ситуация е да караш. Най-добре ще е ако това се случва в различни атмосферни условия. Да управляваш МПС само в хубаво време ще ти изиграе много лоша шега, ако изпитът ти се падне в дъждовен ден. - ФОКУСИРАЙ СЕ ВЪРХУ УПРАВЛЕНИЕТО. Звучи очевидно, но е лесно да се разсеем, опитвайки да видим какво прави изпитващият. Да се фокусираш върху опитите си да видиш изражението на лицето на изпитващият или какво натиска в таблета не е добра идея. Вместо това, гледай пътя и какво се случва около теб. По този начин многократно ще увеличиш шансовете това, което изпитващият пише да е положително.
Когато влизаш в колата, за да бъдеш изпитан, остави абсолютно всичко друго извън колата. Посвети пълното си внимание на управлението.
СЪВЕТИ ЗА БЕЗОПАСНО УПРАВЛЕНИЕ НА МПС:
- Съобразявай се с ограниченията на скоростта. Има причина те да съществуват.
- Подчинявай се на пътните знаци.
- Завивай гладко. Дръж кормилото с две ръце през цялото време.
- Спазвай дистанция. Използвай правилото на двете секунди.
- Не спирай твърде близко до превозните средства пред себе си. Запомни като правило, че когато спираш за някого, трябва да можеш да виждаш гумите му.
- Не преминавай НЕпресечени линии, това е опасно, а на изпита ще доведе до прекратяване на изпита и оценка „Не“.
- Винаги поглеждай назад, когато сменяш лентата си на движение. Изпозлвай мигачите.
- Сменяй лентата си на движение, само когато си абсолютно сигурен, че извършването на маневрата е сигруно.
- Бъди внимателен около автобуси. Ако видиш отбил автобус, минавай с повишено внимание, а ако е спрял на спирка изчакай зад него.
- Използвай си мигачите. Това помага на останалите водачи да разберат какво планираш да направиш. Увери се, че между момента, в който включиш мигача и този, в който извършваш маневрата има достатъчно време за останалите участници в движението да възприемат сигнала ти.