Предпазната каска служи за да пази главата от наранявания, но въпреки това, при натиск пренася тежестта си върху гръбначния стълб в областта на врата, при което съществува възможност от наранявания на гръбначния мозък.
Опасности
При загуба на съзнание предпазната каска може да възпрепятства дихателната и сърдечна дейности. В случай на повръщане е възможно задушаване, ако повърнатото попадне в горните дихателни пътища. Когато пострадалия е в съзнание, каската трябва да бъде отстранена внимателно. Ако е в безсъзнание, предпазната каска трябва да се отстрани само в случай, че тя пречи на проверката на дишането и кръвообращението. Отстраняване на предпазната каска от двама души Единият оказващ първа помощ коленичи откъм горната страна на главата на пострадалия и хваща каската с двете си ръце. Вторият, от своя страна, предприема следните действия:
- Отваря подвижната част на каската и сваля очила, шал и други.
- Сваля каишката под брадичката и подпъхва ръцете си в каската, така че да хване главата и врата на пострадали от двете страни. При захвата е важно четирите пръста на двете ръце да се поставят зад ушите на пострадалия, а палците – пред ушите. По време на свалянето на каската, вторият помагащ се грижи за фиксирането на положението на главата, а първият извършва следните действия:
- Накланя назад каската, докато под предната част, преназначена да предпазва брадата се покажа носът.
- Внимателно издърпва докрай останалата част от каската.
- През това време, вторият оказващ помощ, внимателно придържа главата.
След като каската бъде свалена, трябва да се определи състоянието на пострадалия и да се проведат необходимите животоспасяващи действия.
Колоездачи, водачи на мотопеди, мотористи, използвайте подходящи защитни каски!!!
< 6. Изваждане на пострадал от автомобил 8. Спиране на дишането и кръвообращението >